Opel Insignia – opinie i wybór najlepszego silnika

Opel Insignia – opinie i wybór najlepszego silnika

Spis treści

  1. Wygodny kompan długich tras, ale kosztowne naprawy mogą zaskoczyć
  2. Opel Insignia – opinie i dobór odpowiedniego silnika
  3. Najlepszy silnik do miasta i na trasy: benzyna czy diesel?
  4. Krótkie przejazdy mogą słono kosztować — kiedy diesel zawodzi
  5. Silniki polecane i odradzane w generacjach Insignii A i B
  6. Usterki oraz koszty eksploatacji: na co zwrócić uwagę przed zakupem

Opel Insignia to eleganckie auto klasy średniej, które od 2008 roku zastępuje Vectrę i szybko zadomowiło się na naszych drogach. Przekonuje mnie połączeniem wygody, dużego bagażnika i spokojnego charakteru na trasie. Nie należy jednak do małych samochodów: pierwsza generacja ma niemal 5 metrów długości, druga około 4,9 metra, a kombi Sports Tourer — prawie 5 metrów. Takie gabaryty robią wrażenie, ale w mieście wymagają cierpliwości podczas parkowania.

Podsumowanie:
  • Opel Insignia to wygodne, dobrze wyposażone auto, szczególnie cenione na długich trasach za komfortowe fotele, stabilne prowadzenie i praktyczne wersje kombi. Duże nadwozie utrudnia jednak parkowanie, a przestronność kabiny nie zawsze odpowiada jego wymiarom.
  • Silnik dobierz do sposobu użytkowania: do miasta i krótkich przejazdów lepsza będzie benzyna, natomiast diesel 2.0 CDTI sprawdzi się przede wszystkim przy regularnych, długich trasach. Krótkie odcinki zwiększają ryzyko problemów z filtrem DPF.
  • W Insignii A warto rozważyć trwałe, choć niezbyt dynamiczne 1.8, a dla lepszych osiągów — 1.6 Turbo. W Insignii B mocniejsze benzynowe 1.6 lub 2.0 Turbo lepiej radzą sobie z masą auta niż podstawowe wersje.
  • Przed zakupem sprawdź historię serwisową, silnik, skrzynię biegów, elektronikę i zawieszenie. W dieslu skontroluj m.in. turbosprężarkę, dwumasę, klapy kolektora i układ oczyszczania spalin; w Insignii B zwróć uwagę także na rozrząd, wysprzęglik i AdBlue.
  • Wersje z automatem, napędem 4×4 lub zawieszeniem FlexRide mogą zapewniać lepszy komfort i osiągi, ale ich naprawy bywają kosztowne. O opłacalności zakupu decyduje przede wszystkim stan konkretnego egzemplarza i dopasowanie silnika do planowanych tras.

Kierowcy często chwalą wygodne fotele, zwłaszcza opcjonalne siedziska AGR z regulacją, które doceniam podczas wielogodzinnej jazdy. W drugiej generacji poprawiono ergonomię, a kokpit stał się bardziej intuicyjny niż w pierwszych egzemplarzach. Ponadto po liftingu z 2013 roku Opel uprościł deskę rozdzielczą. Adaptacyjne zawieszenie FlexRide łączy miękkie pokonywanie nierówności z pewniejszym prowadzeniem, a stabilność przy wyższych prędkościach zwiększa komfort podróży. Do zalet należą również dostępne reflektory AFL lub IntelliLux LED z rozbudowanymi trybami oświetlenia.

Silniki Opel Insignia

Przestronność Insignii zależy od miejsca w kabinie i generacji. Z przodu nie brakuje miejsca, a fotele mogą sprawić, że nawet długa podróż nie obciąży pleców. Z tyłu opinie są bardziej podzielone: choć druga generacja ma rozstaw osi wynoszący 283 cm, kabina nie zawsze wydaje się tak obszerna, jak sugerują wymiary nadwozia. Na tle niektórych rywali nie zachwyca też szerokością. Z kolei kombi Sports Tourer i uterenowione Country Tourer dobrze sprawdzają się jako auta rodzinne, a ich bagażniki ułatwiają pakowanie na wakacje.

Wygodny kompan długich tras, ale kosztowne naprawy mogą zaskoczyć

Największą wadą w codziennym użytkowaniu pozostają gabaryty: niemal pięciometrowym autem manewruje się na ciasnym parkingu trudniej niż kompaktowym sedanem. Kierowcy zwracają także uwagę na słabsze wyciszenie kabiny, a diesle mogą hałasować i przenosić wibracje. W pierwszej generacji zdarzały się usterki przekładni kierowniczej, poduszek silnika w dieslach i elektroniki sterującej pracą silnika. Lakier bywał natomiast podatny na zarysowania. Nie oznacza to, że każdy egzemplarz sprawi problemy, jednak przed zakupem warto dokładnie sprawdzić historię serwisową i stan podzespołów.

Drugą generację Opel wprowadził w 2017 roku, a w 2020 roku ją odświeżył. Poprawił prowadzenie i część rozwiązań w kabinie, ale kierowcy donoszą o awariach rozrządu, wysprzęglików, układów AdBlue i elektryki. Ponadto naprawa automatycznej skrzyni, napędu 4×4 czy adaptacyjnego zawieszenia FlexRide może kosztować więcej niż obsługa prostszej wersji. W dieslu 2.0 CDTI warto skontrolować turbosprężarkę, dwumasowe koło zamachowe, klapy kolektora dolotowego oraz uszczelkę smoka pompy oleju. Kierowcy cenią ten silnik za moment obrotowy i przydatność na długich trasach, lecz podczas jazdy głównie po mieście problemem może stać się filtr DPF.

Wybór silnika mocno wpływa na komfort jazdy. Wolnossące benzynowe 1.6 o mocy 115 KM i 1.8 o mocy 140 KM mają spokojny charakter, ale w ciężkim nadwoziu mogą łapać zadyszkę. Jednocześnie kierowcy wskazują 1.8 jako prostą i dość trwałą propozycję. W pierwszej generacji ciekawym kompromisem jest 1.6 Turbo o mocy 180 KM, a mocne 2.8 V6 oferowano między innymi w wersjach 260- i 325-konnych. W Insignii B silniki 1.6 lub 2.0 Turbo lepiej radzą sobie z masą auta niż najsłabsze odmiany. Popularny na trasach diesel 2.0 CDTI o mocy 170 KM ma deklarowane zużycie paliwa na poziomie około 6–6,7 l/100 km, choć rzeczywisty wynik zależy od stylu jazdy i napędu.

Insignia sprawdzi się, jeśli szukam wygodnego auta na długie dystanse i akceptuję jego rozmiary oraz możliwe koszty napraw. Doceniam komfort foteli, spokojne prowadzenie, bogate wyposażenie i praktyczność kombi, ale pamiętam, że duże nadwozie nie gwarantuje rekordowej przestrzeni w całej kabinie. Przed zakupem sprawdziłbym silnik, skrzynię, elektronikę i zawieszenie. Diesla wybrałbym przede wszystkim wtedy, gdy regularnie pokonuję dłuższe trasy — w takich warunkach Insignia potrafi być naprawdę przyjemnym kompanem podróży.

Opel Insignia – opinie i dobór odpowiedniego silnika

Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety i słabsze strony Insignii, wskazówki dotyczące wyboru silnika oraz elementy, które warto sprawdzić przed zakupem. Dopasuj wersję do rodzaju tras i rocznych przebiegów, a następnie oceń stan techniczny konkretnego egzemplarza i jego historię serwisową.

  • Uwzględnij generację i sposób użytkowania. Insignię A produkowano w latach 2008–2017, a Insignię B — od 2017 do 2022 roku. Model występował m.in. jako liftback, sedan, kombi Sports Tourer i Country Tourer. Zapewnia komfort, bogate wyposażenie oraz dobre właściwości jezdne, szczególnie na długich trasach. Jednak duże i ciężkie nadwozie utrudnia manewrowanie w mieście. Sprawdź też, czy odpowiada Ci ilość miejsca w kabinie, bo przestronność nie zawsze spełnia oczekiwania wynikające z wymiarów auta.
  • Wybierz benzynę, jeśli jeździsz głównie po mieście lub pokonujesz niewielkie dystanse. W Insignii A wolnossące silniki 1.6 o mocy 115 KM i 1.8 o mocy 140 KM uchodzą za trwałe, ale w ciężkim nadwoziu brakuje im dynamiki. Wariant 1.8 bywa ceniony za prostą konstrukcję, lecz przed montażem LPG skonsultuj konkretną wersję z warsztatem. Uwzględnij regulację luzu zaworowego i wymagania instalacji. Jeśli zależy Ci na lepszych osiągach, rozważ 1.6 Turbo o mocy 180 KM, pamiętając, że dynamiczna jazda zwiększy spalanie.
  • Rozważ diesla 2.0 CDTI, jeśli regularnie pokonujesz długie trasy. Wysoki moment obrotowy, dobre dopasowanie do masy auta i rozsądne spalanie sprawiają, że kierowcy często polecają tę jednostkę. W Insignii B popularne silniki 2.0 Diesel rozwijają m.in. 170–174 KM, a mocniejsze odmiany — 210 KM. Przed zakupem sprawdź turbosprężarkę, dwumasowe koło zamachowe, klapy kolektora dolotowego i szczelność układu smarowania, w tym uszczelkę smoka pompy oleju. Jeśli jeździsz głównie po mieście, unikaj diesla z DPF, ponieważ krótkie odcinki utrudniają oczyszczanie filtra.
  • Nie dobieraj silnika wyłącznie według mocy. Insignia A miała również mocne jednostki 2.8 V6, w tym wersję OPC o mocy do 325 KM. Zapewniają wysokie osiągi, ale wymagają większego budżetu na paliwo i serwis. W Insignii B silniki benzynowe 1.6 i 2.0 Turbo lepiej pasują do ciężkiego nadwozia niż podstawowe wersje 1.5 Turbo. Z kolei 2.0 Turbo 4×4 o mocy 260 KM oferuje świetną dynamikę, lecz napęd na cztery koła komplikuje obsługę i podnosi jej koszt.
  • Przed zakupem sprawdź typowe usterki. W Insignii A skontroluj poduszki silnika w dieslach, przekładnię kierowniczą, elektronikę sterującą silnikiem i stan lakieru. W Insignii B zwróć uwagę m.in. na rozrząd, wysprzęglik, układ AdBlue i instalację elektryczną. W obu generacjach dokładnie oceń skrzynię biegów, którą kierowcy wskazują jako słabszy punkt modelu. Jeśli auto ma FlexRide lub napęd 4×4, przygotuj się także na potencjalnie droższe naprawy.
  • Zweryfikuj historię i wyposażenie auta. Poproś o dokumenty potwierdzające regularne wymiany oleju i wykonane naprawy, sprawdź przebieg oraz zleć diagnostykę przed zakupem. Fotele AGR, adaptacyjne zawieszenie FlexRide, systemy bezpieczeństwa i reflektory LED podnoszą komfort, ale sprawdź ich działanie oraz stan techniczny. Insignia może stanowić atrakcyjną cenowo alternatywę dla Passata, Mondeo czy Mazdy 6, jednak o opłacalności decyduje przede wszystkim kondycja konkretnego egzemplarza.

Oto kilka opinii o Oplu Insignii i wyborze najlepszego silnika znalezionych w sieci:

Zakup używanego Opla Insignii

Insignia świetnie sprawdza się w trasie: jest wygodna, stabilna i dobrze wyposażona. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić stan skrzyni biegów i elektroniki. A skoro jesteśmy przy tym temacie to Sprawdź, który akumulator wybrać: AGM czy zwykły. — Marek, właściciel Insignii

Do spokojnej jazdy najbardziej przekonuje mnie benzynowe 1.8. Nie jest dynamiczne, ale uchodzi za prostą i trwałą jednostkę. Jeśli ktoś robi głównie krótkie odcinki, wybrałbym benzynę zamiast diesla. — Paweł, kierowca

Jeżdżę 2.0 CDTI i doceniam moment obrotowy oraz niskie spalanie na trasie. To dobry wybór dla osób pokonujących długie dystanse, ale przy zakupie trzeba skontrolować DPF, turbinę i dwumasę. — Krzysztof, użytkownik

Najważniejsze są dla mnie fotele i komfort jazdy. Z fotelami AGR można bez zmęczenia pokonywać długie trasy, a prowadzenie daje poczucie pewności także przy wyższych prędkościach. — Anna, kierowczyni

Warto pamiętać, że to duży i ciężki samochód. Słabsze silniki mogą sprawiać wrażenie ospałych, dlatego przed zakupem najlepiej odbyć jazdę próbną z wybranym wariantem napędowym. — Tomasz, mechanik

Jeśli zależy komuś na dynamice, mocniejsze 1.6 Turbo lub 2.0 Turbo będą przyjemniejsze od podstawowych benzyn. Trzeba jednak liczyć się z wyższym zużyciem paliwa i sprawdzić historię serwisową konkretnego egzemplarza. — Michał, miłośnik motoryzacji

Najlepszy silnik do miasta i na trasy: benzyna czy diesel?

Wybierając auto do miasta i na trasy, przede wszystkim biorę pod uwagę długość codziennych przejazdów. Benzyna zwykle lepiej sprawdza się na krótkich odcinkach, przy częstych postojach i w korkach, ponieważ silnik szybciej osiąga temperaturę roboczą. Diesel pokazuje swoje zalety podczas regularnych, długich podróży: zużywa mniej paliwa, a wysoki moment obrotowy ułatwia wyprzedzanie i spokojną jazdę z kompletem pasażerów.

Opel Insignia opinie

Dobrym przykładem jest Opel Insignia — duży samochód klasy średniej, dostępny jako liftback i kombi. W drugiej generacji producent oferował benzynowe silniki o pojemności od 1,4 do 2,0 l i mocy od 145 do 260 KM, a także diesle o pojemności od 1,5 do 2,0 l i mocy od 110 do 210 KM. Dwulitrowy diesel o mocy 170 KM rozwijał 400 Nm, a według danych katalogowych zużywał około 6 l/100 km w cyklu mieszanym z manualną skrzynią biegów. Z kolei benzynowe 1.6 Turbo o mocy 200 KM zapewniało lepszą dynamikę, lecz katalogowe spalanie wynosiło około 7,2 l/100 km.

Krótkie przejazdy mogą słono kosztować — kiedy diesel zawodzi

W mieście diesel może szybko ujawnić swoją słabszą stronę. Filtr DPF potrzebuje dłuższej jazdy, aby prawidłowo się regenerować, dlatego częste, krótkie przejazdy zwiększają ryzyko awarii i dodatkowych kosztów. Kupując używane auto, warto też sprawdzić turbosprężarkę, dwumasowe koło zamachowe i układ AdBlue — naprawa tych elementów może mocno obciążyć budżet. Przy niewielkim rocznym przebiegu rozsądniejszym wyborem zwykle będzie benzyna. Wolnossący silnik 1.8 uchodzi za trwały, choć w ciężkiej Insignii nie zapewnia imponujących osiągów.

Dlatego kieruję się prostą zasadą: gdy większość przejazdów odbywam po mieście, wybieram benzynę; jeśli natomiast często jeżdżę w trasy i pokonuję kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie, rozważam diesla. Przed zakupem sprawdzam historię serwisową, stan osprzętu oraz rzeczywiste spalanie konkretnej wersji, zamiast polegać wyłącznie na danych katalogowych. W dużym aucie, takim jak Insignia, dopasowanie silnika do sposobu jazdy ma większe znaczenie niż sama etykieta „benzyna” lub „diesel”.

Ciekawostka: w dieslu częste przerywanie jazdy może uniemożliwić dokończenie regeneracji filtra DPF, dlatego dłuższa przejażdżka poza miastem bywa dla niego równie ważna jak regularny serwis.

Silniki polecane i odradzane w generacjach Insignii A i B

Lista obejmuje polecane i odradzane silniki w Oplu Insignii A i B. Uwzględnia ich osiągi, typowe ryzyka eksploatacyjne oraz przydatność do jazdy po mieście, na długich trasach i z instalacją LPG.

  • Insignia A — 1.8 140 KM: dobry wybór do spokojnej jazdy. To prosta, wolnossąca jednostka znana z Vectry C. Ceni się ją za trwałość, choć w ciężkim nadwoziu nie zapewnia dobrej dynamiki. Może sprawdzić się u osób preferujących spokojną eksploatację. Przed zakupem i montażem LPG warto jednak sprawdzić stan silnika oraz wymagania dotyczące regulacji zaworów.
  • Insignia A — 1.6 115 KM: raczej odradzany wybór. Silnik jest wolnossący, a w dużym aucie wyraźnie brakuje mu dynamiki. Ponadto nie ma hydraulicznej regulacji luzu zaworowego, dlatego nie należy zakładać, że bezproblemowo współpracuje z LPG.
  • Insignia A — 2.0 CDTI: polecany przede wszystkim na trasy. Diesel dobrze pasuje do masy auta, zapewnia wysoki moment obrotowy i może znosić duże przebiegi. Trzeba jednak uwzględnić kosztowne naprawy, między innymi turbosprężarki, dwumasy i klap kolektora dolotowego. Warto również kontrolować uszczelkę smoka pompy oleju. Ze względu na DPF silnik nie nadaje się do częstych, krótkich przejazdów miejskich. Podczas oględzin sprawdź też poduszki silnika i elektronikę sterującą.
  • Insignia A — 1.6 Turbo: ciekawsza benzyna do codziennej jazdy. Zapewnia lepszą dynamikę niż wolnossące 1.6 i 1.8, a przy rozsądnej eksploatacji może umiarkowanie zużywać paliwo. Oceniaj jednak konkretną wersję i jej historię serwisową — sama turbina nie gwarantuje niskiej awaryjności.
  • Insignia A — 2.8 Turbo V6, 260 lub 325 KM: dla osób szukających osiągów. Mocny silnik sprawdza się podczas dynamicznej jazdy, a wersję 325 KM montowano w sportowej odmianie OPC. Przygotuj się jednak na większe wydatki na paliwo i serwis. Dokładnie sprawdź też stan napędu, zwłaszcza w egzemplarzach z napędem na cztery koła.
  • Insignia B — 2.0 Diesel: uniwersalny wybór do pokonywania dużych przebiegów. Silnik oferowano między innymi w wersjach 170, 174 i 210 KM. Dobrze radzi sobie z masą auta i sprawdza się w trasie. Nadal wymaga kontroli układu oczyszczania spalin, a w generacji B warto zweryfikować działanie AdBlue oraz stan rozrządu i osprzętu. Jeśli jeździsz głównie po mieście, lepiej poszukaj innej jednostki.
  • Insignia B — 1.6 Turbo 200 KM lub 2.0 Turbo: polecane silniki benzynowe. Mocniejsze wersje czterocylindrowe lepiej pasują do ciężkiego nadwozia niż podstawowe jednostki. W zależności od rocznika dostępne były między innymi 1.6 Turbo 200 KM oraz 2.0 Turbo o mocy 170, 200 lub 230 KM. Przed zakupem sprawdź historię obsługi, skrzynię biegów i rozrząd.
  • Insignia B — 2.0 Turbo 260 KM 4×4: mocny, lecz droższy w utrzymaniu. Silnik zapewnia bardzo dobre osiągi i napęd na cztery koła, ale złożony układ napędowy może zwiększyć koszty serwisu. Wybierz tę wersję, jeśli akceptujesz wyższe wydatki na paliwo i obsługę.
  • Insignia B — podstawowe 1.5 Turbo 140 KM i 1.4 Turbo 145 KM: wybieraj z rozwagą. W dużym aucie silniki mogą wydawać się zbyt słabe, a podczas dynamicznej jazdy lub przy większym obciążeniu rośnie zużycie paliwa. Dlatego przed zakupem odbyj jazdę próbną i oceń, czy osiągi odpowiadają twoim potrzebom.
  • Insignia B — 1.6 Diesel 110 KM i trzycylindrowy 1.5 Diesel 122 KM: nie dla każdego kierowcy. Słabsze wersje mogą nie zapewniać odpowiedniej dynamiki w ciężkiej Insignii. Mocniejsze wciskanie gazu może ponadto ograniczyć oszczędności wynikające ze skromniejszej pojemności. Jeśli często jeździsz w trasie lub z obciążeniem, rozsądniej rozważ 2.0 Diesel.

Usterki oraz koszty eksploatacji: na co zwrócić uwagę przed zakupem

Sprawdź najważniejsze obszary, które pomogą ocenić typowe usterki Opla Insignii i oszacować koszty eksploatacji. Weź pod uwagę generację, silnik oraz sposób użytkowania auta.

  1. Ustal generację i historię serwisową. Insignia A (2008–2017) i B (2017–2022) różnią się konstrukcją oraz typowymi problemami. Zweryfikuj przebieg i faktury za naprawy, a nie tylko wpisy w książce serwisowej. Egzemplarze flotowe mogą mieć duże przebiegi mimo dobrego wyglądu. W drugiej generacji sprawdź szczególnie, czy kontrolowano lub naprawiano rozrząd, wysprzęglik i układ AdBlue.
  2. Dobierz silnik do planowanych tras. Jeśli często jeździsz po mieście, unikaj diesla z filtrem DPF, ponieważ krótkie odcinki sprzyjają jego zapychaniu. Silnik 2.0 CDTI dobrze pasuje do ciężkiego auta i jazdy w trasie, ale naprawy turbosprężarki, dwumasy, klap kolektora dolotowego czy uszczelki smoka pompy oleju mogą sporo kosztować. Przy rocznych przebiegach poniżej około 15 tys. km i przewadze jazdy miejskiej rozważ benzynę. Silnik 1.8 słynie z prostoty, lecz ma słabą dynamikę, natomiast 1.6 Turbo zapewnia lepsze osiągi. Zanim zamontujesz LPG, sprawdź konkretną wersję silnika, wymagania dotyczące regulacji zaworów oraz zgodność instalacji z elektroniką auta.
  3. Skontroluj napęd i skrzynię biegów. Podczas jazdy próbnej oceń płynność zmiany przełożeń i działanie sprzęgła, a także nasłuchuj hałasów. W Insignii A zwróć uwagę na przekładnię kierowniczą oraz poduszki silnika w dieslach. Z kolei w Insignii B sprawdź skrzynię i wysprzęglik, bo ich awarie mogą oznaczać znaczny wydatek. Jeśli wybierasz automat, potwierdź regularny serwis skrzyni. Naprawa automatu oraz obsługa napędu 4×4 również podnoszą koszty utrzymania.
  4. Przetestuj elektronikę i wyposażenie. Sprawdź wszystkie funkcje, kontrolki i systemy wspomagające, a przed zakupem wykonaj diagnostykę komputerową. W obu generacjach zdarzają się usterki elektroniki, zaś w Insignii A także problemy ze sterowaniem silnika. Zweryfikuj również działanie adaptacyjnego zawieszenia FlexRide, reflektorów LED/AFL, czujników i systemów asystujących. Bogatsze wyposażenie zwiększa komfort, ale może też podnieść koszt napraw.
  5. Oceń nadwozie, zawieszenie i komfort jazdy. Lakier Insignii A bywa podatny na zarysowania, dlatego dokładnie obejrzyj karoserię i poszukaj śladów napraw. Podczas jazdy po nierównościach nasłuchuj stuków i oceń prowadzenie. Ponieważ auto jest duże i ciężkie, sprawdź zawieszenie oraz układ kierowniczy. W wersjach z FlexRide uwzględnij ryzyko droższej naprawy. Skontroluj także wyciszenie i wibracje diesla, zwłaszcza jeśli planujesz długie podróże.
  6. Policz całkowity koszt użytkowania. Porównaj cenę zakupu z przewidywanym spalaniem, planowanym przebiegiem i możliwymi naprawami. Diesle 2.0 CDTI mogą oszczędzać paliwo w trasie, jednak osprzęt i DPF zwiększają ryzyko kosztownych wydatków. Mocne benzyny oraz wersje 4×4 zapewniają lepsze osiągi, ale zwykle zużywają więcej paliwa i wymagają droższego serwisu. Zostaw rezerwę na naprawy i nie wybieraj auta wyłącznie ze względu na atrakcyjną cenę.
Rodzaj Wady i zalety Opla Insignii
Zalety - Elegancka, ponadczasowa stylistyka; model wprowadzono w 2008 r., a druga generacja pojawiła się w 2017 r.
- Dostępność kilku wersji nadwozia: sedan, liftback Grand Sport, kombi Sports Tourer oraz uterenowione Country Tourer.
- Komfortowe fotele, szczególnie opcjonalne AGR, oraz wysoki komfort jazdy; w wybranych wersjach dostępne adaptacyjne zawieszenie FlexRide.
- Bogate wyposażenie: reflektory LED, opcjonalne IntelliLux, systemy wspomagania kierowcy, nawigacja, podgrzewane fotele i elektryczna regulacja foteli AGR.
- Szeroka gama silników; w Insignii A polecane są m.in. 1.8 140 KM jako trwały, choć mało dynamiczny wybór, 1.6 Turbo 180 KM oraz 2.0 CDTI.
- W Insignii B silniki 2.0 CDTI o mocy 170 KM oferują 400 Nm, a deklarowane zużycie paliwa wynosi około 6,0 l/100 km z manualną skrzynią i 6,6 l/100 km z automatem.
- Oszczędne diesle 1.6 CDTI 136 KM osiągają średnio około 5–6 l/100 km; wersja 2.0 Diesel 174 KM deklaruje 4,6 l/100 km z manualną i 5,0 l/100 km z automatyczną skrzynią.
- Mocne odmiany zapewniają dobre osiągi: 2.0 Turbo 260 KM z napędem 4×4 przyspiesza do 100 km/h w 7,3 s i osiąga 250 km/h; Insignia OPC 325 KM przekracza 250 km/h.
- Stabilne prowadzenie i dobre właściwości jezdne, szczególnie w odmianach z napędem 4×4, FlexRide i układem HiPerStrut.
- Przestronne, funkcjonalne nadwozie i duży bagażnik, zwłaszcza w wersjach Sports Tourer i Country Tourer; auto dobrze sprawdza się w długich trasach.
- Korzystny stosunek ceny do wyposażenia i jakości; na rynku wtórnym podano orientacyjne ceny 55 000–87 000 zł za egzemplarze z lat 2017–2019, a niektóre używane auta zaczynają się poniżej 25 000 zł.
- Produkcja zakończyła się w 2022 r., ale model nadal jest szeroko dostępny na rynku wtórnym.
Wady - Duże gabaryty utrudniają manewrowanie w mieście; Insignia A ma niemal 5 m długości, a kombi drugiej generacji mierzy około 4,99 m.
- Mimo dużych wymiarów przestronność kabiny bywa rozczarowująca: Insignia B ma rozstaw osi 283 cm, lecz w porównaniu z rozmiarami auta wnętrze oceniano jako ciasne, szczególnie na szerokość.
- Wysoka masa, około 1500–1600 kg w drugiej generacji, obciąża słabsze silniki; benzynowy 1.5 Turbo 140 KM może być ospały i przy mocniejszym przyspieszaniu palić więcej.
- Wolnossące benzynowe 1.6 115 KM i 1.8 140 KM w pierwszej generacji mają ograniczoną dynamikę; w opisie wskazano również brak hydraulicznej regulacji zaworów.
- Dynamiczna jazda może zwiększać zużycie paliwa, zwłaszcza w słabszych silnikach i ciężkich wersjach nadwozia.
- W dieslach 2.0 CDTI mogą występować awarie turbosprężarki, dwumasowego koła zamachowego, klap kolektora dolotowego oraz uszczelki smoka pompy oleju; naprawy mogą być kosztowne.
- Diesel z filtrem DPF nie jest polecany do krótkich, miejskich tras, ponieważ filtr może szybko zapełniać się sadzą.
- W Insignii A zdarzają się zużyte poduszki silnika w dieslach, szybko wyrabiająca się przekładnia kierownicza i problemy z elektroniką sterującą silnikiem.
- W Insignii B odnotowano awarie rozrządu, wysprzęglików, układów AdBlue oraz usterki elektryczne.
- Skrzynie biegów oceniano słabo; Insignia nie znalazła się w pierwszej setce modeli w przywołanym rankingu jakości skrzyń.
- Naprawy wersji z automatyczną skrzynią, napędem 4×4 i adaptacyjnym zawieszeniem FlexRide mogą generować wyższe koszty serwisowe.
- Lakier pierwszej generacji jest delikatny i podatny na zarysowania; opisywano też problemy z jakością elektroniki.
- Kabina Insignii B może być słabo wyciszona, a silniki Diesla bywają hałaśliwe i przenoszą drgania.
- Wersje sprzed liftingu mogą mieć skromniejsze multimedia; lifting przeprowadzono w 2020 r., a standardowe światła LED i nowe systemy asystujące pojawiły się po odświeżeniu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki silnik do Opla Insignii najlepiej wybrać do jazdy po mieście?

Do częstych krótkich przejazdów lepiej wybrać benzynę, ponieważ diesel z filtrem DPF może mieć problem z regeneracją. W Insignii A 1.8 jest prosty i trwały, ale niezbyt dynamiczny; 1.6 Turbo zapewnia lepsze osiągi.

Czy diesel 2.0 CDTI to dobry wybór do Opla Insignii?

Tak, jeśli regularnie pokonujesz długie trasy. Silnik oferuje wysoki moment obrotowy i rozsądne zużycie paliwa, ale przed zakupem warto sprawdzić m.in. turbosprężarkę, dwumasowe koło zamachowe, klapy kolektora, DPF oraz układ smarowania.

Jakie są najważniejsze zalety Opla Insignii?

Kierowcy cenią komfortowe fotele, stabilne prowadzenie, bogate wyposażenie i praktyczne bagażniki, szczególnie w wersjach kombi. Insignia dobrze sprawdza się podczas długich podróży.

Na jakie usterki zwrócić uwagę przed zakupem używanej Insignii?

W Insignii A warto skontrolować przekładnię kierowniczą, poduszki silnika w dieslach i elektronikę. W Insignii B należy zwrócić uwagę m.in. na rozrząd, wysprzęglik, układ AdBlue i instalację elektryczną. W obu generacjach sprawdź też skrzynię biegów i historię serwisową.

Jakie są główne wady Opla Insignii?

Duże nadwozie utrudnia parkowanie, a przestronność kabiny nie zawsze odpowiada wymiarom auta. Kosztowne mogą być też naprawy diesla, automatycznej skrzyni, napędu 4×4 i adaptacyjnego zawieszenia FlexRide.

Tagi:
  • Opel Insignia opinie
  • Silniki Opel Insignia
  • Zakup używanego Opla Insignii
  • Usterki i koszty eksploatacji
  • Opel Insignia benzyna czy diesel
Ładowanie ocen...

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

W podobnym tonie

Hybryda czy benzyna? Porównanie kosztów jazdy i spalania

Hybryda czy benzyna? Porównanie kosztów jazdy i spalania

Gdy jeżdżę głównie po mieście, pełna hybryda zwykle pali mniej niż porównywalny samochód benzynowy. Podczas ruszania i jazdy ...

Którędy do Albanii samochodem? Trasy, opłaty i praktyczne wskazówki

Którędy do Albanii samochodem? Trasy, opłaty i praktyczne wskazówki

Wybierając trasę z Polski do Albanii, najpierw biorę pod uwagę miasto startowe, cel podróży i własne priorytety: szybki przej...

Ile ma na haku Mercedes Vito? Udźwig i limity holowania

Ile ma na haku Mercedes Vito? Udźwig i limity holowania

Ile może ważyć przyczepa holowana przez Mercedesa Vito? Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich roczników i wersji, ponieważ ...