Dobór akumulatora do centrali Satel Integra 32 nie musi być skomplikowany. Najpierw sprawdź jednak wymagane parametry: system korzysta z akumulatora buforowego 12 V, a jego pojemność dopasuj do liczby urządzeń i wymaganego czasu podtrzymania. W typowych, mniej rozbudowanych instalacjach sprawdzi się szczelny akumulator kwasowo-ołowiowy AGM o pojemności 7 Ah; model 17 Ah zapewni dłuższą pracę podczas zaniku zasilania. Zamiast wybierać pojemność na oko, zsumuj pobór prądu centrali, manipulatorów, czujek i pozostałych modułów.
- Do centrali SATEL INTEGRA 32 wybierz szczelny akumulator buforowy AGM/VRLA o napięciu znamionowym 12 V. Nie myl go z baterią CR2032 podtrzymującą zegar i pamięć centrali.
- Akumulator 7–7,2 Ah zwykle wystarcza w typowej, mniej rozbudowanej instalacji. Większą pojemność, np. 12 lub 17–20 Ah, rozważ przy większym poborze prądu albo dłuższym wymaganym podtrzymaniu — po sprawdzeniu zaleceń producenta i możliwości ładowania.
- Dobierz pojemność na podstawie łącznego poboru prądu centrali i podłączonych urządzeń oraz wymaganego czasu pracy awaryjnej. Do obliczeń uwzględnij pobór w czuwaniu i alarmie, zapas 20–30%, temperaturę oraz zużycie akumulatora.
- Przed zakupem sprawdź wymiary, przestrzeń nad zaciskami, polaryzację i typ konektorów. Wśród popularnych modeli 12 V 7,2 Ah są Yuasa NP7-12 i CSB GP1272.
- Większa pojemność nie zwiększa wydajności zasilacza centrali, a po głębokim rozładowaniu może oznaczać dłuższe ładowanie. Uwzględnij też ograniczenie wydajności zasilacza do 1,2 A; przy większym łącznym obciążeniu może być potrzebny dodatkowy zasilacz buforowy.
- Po montażu sprawdź polaryzację, komunikaty centrali i działanie podtrzymania. Regularnie kontroluj stan akumulatora — sam pomiar napięcia nie potwierdza, że zachował odpowiednią pojemność.
Przy zakupie zwróć uwagę także na miejsce w obudowie oraz wymiary i typ zacisków akumulatora. W artykule omówię kompatybilne modele, między innymi AGM 12 V 7 Ah i 12 V 17 Ah, a także wyjaśnię, dlaczego liczy się stan techniczny ogniwa, nie tylko jego napięcie i pojemność. Dzięki temu łatwiej dopasujesz akumulator do konfiguracji Integra 32 i unikniesz komunikatu o awarii zasilania awaryjnego.
Porównanie akumulatorów i sposobów doboru do SATEL INTEGRA 32
| Propozycja | Najważniejsze parametry | Kiedy warto ją wybrać | Ograniczenia i kwestie do sprawdzenia |
|---|---|---|---|
| Akumulator AGM 12 V 7 Ah | Szczelny, bezobsługowy akumulator kwasowo-ołowiowy do pracy buforowej; typowy wymiar to około 151 × 65 × 94 mm. | Do standardowej, mniej rozbudowanej instalacji z niewielkim poborem prądu. | Sprawdź, czy jego pojemność zapewni wymagany czas podtrzymania oraz czy wymiary, polaryzacja i konektory pasują do obudowy. |
| Akumulator AGM 12 V 7,2 Ah | Popularna pojemność w modelach takich jak Yuasa NP7-12, CSB GP1272 i MWPower MWS 7.2-12. | Do typowych instalacji; może być odpowiednim wyborem, jeśli odpowiada wymaganiom centrali i bilansowi zasilania. | Oznaczenie 7,2 Ah samo w sobie nie gwarantuje dłuższego podtrzymania. Porównaj wymiary, konektory, świeżość egzemplarza i parametry ładowania. |
| Yuasa NP7-12 | AGM, 12 V, 7,2 Ah; szczelny i bezobsługowy. | Jako kompatybilny model o typowej pojemności do centrali Integra 32. | Przed zakupem zweryfikuj dopasowanie do obudowy, układ i szerokość konektorów oraz polaryzację. |
| CSB GP1272 | AGM, 12 V, 7,2 Ah; szczelny i bezobsługowy. | Jako alternatywa dla Yuasa NP7-12 do typowej instalacji. | Porównaj z wyjmowanym akumulatorem wymiary, konektory, polaryzację i świeżość egzemplarza. |
| Akumulator AGM 12 V 9 Ah | Pojemność większa niż w typowym modelu 7 Ah. | Gdy wymagane podtrzymanie lub obciążenie jest większe, a model mieści się w obudowie. | Sprawdź zgodność z zaleceniami producenta i możliwości ładowania centrali. |
| Akumulator AGM 12 V 12 Ah | Większa pojemność, wskazywana jako opcja przy zwiększonym poborze lub dłuższym podtrzymaniu. | Przy dodatkowych urządzeniach, takich jak moduł GSM, lub gdy wymagany czas pracy przekracza 12 godzin. | Uwzględnij wymiary, miejsce w obudowie i ograniczony prąd ładowania. |
| Akumulator AGM 12 V 17–18 Ah | Większa pojemność zapewniająca potencjalnie dłuższe podtrzymanie. | Do bardziej rozbudowanej instalacji lub przy większym zapotrzebowaniu na energię awaryjną. | Upewnij się, że akumulator zmieści się w obudowie i że centrala obsłuży jego ładowanie. Po głębokim rozładowaniu może ładować się wolniej. |
| Akumulator AGM 12 V 20 Ah | Duża pojemność; podano przykładową deklarowaną żywotność projektową 10–12 lat w temperaturze 20–25°C dla określonego modelu. | Gdy potrzebne jest dłuższe podtrzymanie i pozwalają na to obudowa oraz zalecenia producenta. | Sprawdź wymiary, parametry ładowania i kartę konkretnego produktu; deklarowana żywotność zależy od warunków eksploatacji. |
| Dobór pojemności obliczeniowo | Pojemność (Ah) = pobór prądu (A) × wymagany czas podtrzymania (h); zalecany zapas wynosi 20–30%. | Przy każdej konfiguracji, szczególnie gdy podłączono dodatkowe czujki, manipulatory, moduły lub sygnalizatory. | Uwzględnij pobór w czuwaniu i alarmie, temperaturę, wiek akumulatora, wymagany czas pracy, miejsce w obudowie i możliwości ładowania centrali. |
Jaki akumulator 12 V pasuje do SATEL INTEGRA 32?
Do SATEL INTEGRA 32 wybieram bezobsługowy akumulator kwasowo-ołowiowy 12 V w technologii AGM. Sprawdzam przy tym nie tylko napięcie, lecz także pojemność, wymiary, biegunowość oraz typ i położenie konektorów. Akumulator musi zmieścić się w obudowie centrali i współpracować z jej układem ładowania. Popularny wybór to model 7 Ah. Jeśli potrzebuję dłuższego podtrzymania, mogę rozważyć akumulator 12 V o pojemności 17–20 Ah, o ile pozwalają na to dostępne miejsce i zalecenia producenta.
W technologii AGM elektrolit znajduje się w separatorach z maty szklanej, dlatego nie wycieka swobodnie, a akumulator nie wymaga dolewania wody. W systemie alarmowym zwykle pracuje buforowo: podczas normalnej pracy jest ładowany, natomiast po zaniku zasilania sieciowego dostarcza energię centrali. Przykładowo, akumulator AGM 12 V 20 Ah może mieć deklarowaną żywotność projektową 10–12 lat w temperaturze 20–25°C oraz wytrzymywać około 400 cykli przy rozładowaniu do 50%. Rzeczywista trwałość zależy jednak od warunków i sposobu eksploatacji. Niektóre modele mają obudowę o klasie IP54, która dodatkowo chroni przed pyłem i wodą, a produkty AGM bywają reklamowane jako urządzenia o żywotności do 5 lat. Dlatego przed zakupem porównuję kartę produktu z wymaganiami centrali.
Akumulator AGM/VRLA do pracy buforowej
Do centrali Integra 32 wybrałbym szczelny akumulator AGM/VRLA 12 V przeznaczony do pracy buforowej. Podczas normalnej pracy centrala stale doładowuje go niewielkim prądem, a po zaniku zasilania akumulator zapewnia energię awaryjną. W technologii AGM mata szklana pochłania elektrolit — rozcieńczony kwas siarkowy — dzięki czemu nie przemieszcza się on swobodnie i zmniejsza się ryzyko wycieku. Samouszczelniające zawory regulują ciśnienie w ogniwach, a konstrukcja VRLA nie wymaga uzupełniania ani wymiany elektrolitu. Akumulator może pracować w różnych pozycjach, ma niską oporność wewnętrzną i wolno się samorozładowuje. Ponadto szczelna, solidna obudowa chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi, pyłem, wodą i wstrząsami. Zależnie od modelu żywotność może wynosić do 5 lat, choć zależy też od warunków pracy i prawidłowego ładowania.
Przed zakupem warto sprawdzić kilka podstawowych parametrów akumulatora:
- napięcie znamionowe: 12 V;
- wymiary oraz typ konektorów;
- pojemność dopasowaną do wymagań instalacji i oczekiwanego czasu podtrzymania;
- zgodność modelu z zaleceniami producenta centrali.
Przed zakupem sprawdziłbym napięcie znamionowe 12 V, wymiary oraz typ konektorów. Pojemność dobrałbym do wymagań instalacji i oczekiwanego czasu podtrzymania. Popularne modele mają pojemność 7 Ah lub 18 Ah, dostępne są też wersje 9 Ah. Akumulatory AGM zasilają między innymi centrale alarmowe, zasilacze UPS, oświetlenie awaryjne, systemy telekomunikacyjne oraz urządzenia medyczne i pomiarowe. Jeżeli masz czas i chęci, Sprawdź, jak łatwo wyjąć akumulator w Citroenie C5. Nadają się do pracy buforowej i cyklicznej, jednak nie stosowałbym ich do bezpośredniego zasilania silników prądu stałego. Dlatego do Integry 32 wybrałbym model zgodny z zaleceniami producenta centrali, a nie po prostu akumulator o największej pojemności.
7 Ah czy 17–18 Ah — jak dobrać pojemność?
W Integra 32 akumulator 12 V 7 Ah zwykle wystarcza do typowej instalacji z centralą i kilkoma czujkami, jeśli łączny pobór prądu w trybie czuwania nie przekracza około 200 mA, a akumulator mieści się w obudowie. Przy poborze 100 mA teoretyczny czas pracy wynosi 60–70 godzin, jednak bezpieczniej zakładać 24–48 godzin. Z kolei przy 300 mA akumulator może wystarczyć zaledwie na 8–12 godzin. Jeśli potrzebuję dłuższego podtrzymania lub korzystam z dodatkowego modułu GSM, rozbudowanej sygnalizacji czy innych energochłonnych elementów, rozważam model 17–18 Ah — o ile zmieści się w obudowie, a centrala obsłuży jego większą pojemność. Dlatego przed zakupem sprawdzam wymiary, pobór prądu w trybie czuwania i podczas alarmu oraz wymagany czas pracy awaryjnej, zamiast kierować się wyłącznie pojemnością podaną w Ah.
Większy akumulator nie zawsze będzie lepszym wyborem, ponieważ centrala może ograniczać prąd ładowania. W efekcie model 17–18 Ah po głębokim rozładowaniu naładuje się wolniej niż akumulator 7 Ah. Dlatego sprawdzam w instrukcji, czy napięcie podtrzymania wynosi około 13,6–13,8 V i czy ładowarka jest przystosowana do wybranego modelu. Do standardowej instalacji zwykle wybieram szczelny akumulator AGM/VRLA 12 V. Dobre modele mogą działać 3–5 lat, natomiast tańsze zamienniki często wytrzymują krócej — około 1–3 lat. Ponadto akumulator 7 Ah waży zwykle 2–2,5 kg, a większe modele mogą być cięższe o kilka kilogramów. Przed zakupem mierzę więc obudowę i uwzględniam miejsce na przewody. A jak już mowa o tym to sprawdź, gdzie zweryfikować przebieg auta przed zakupem.
Napięcie baterii a napięcie zasilacza centrali
W Integrze 32 akumulator buforowy i zasilacz centrali pracują przy różnych napięciach, dlatego baterii nie dobieram na podstawie samego napięcia zasilania płyty. Transformator zasila centralę napięciem 18 V AC o częstotliwości 50–60 Hz i tolerancji ±15%, a wbudowany zasilacz impulsowy przetwarza je na 12 V DC ±15%. Na wyjściach można uzyskać od 10,5 do 14 V DC. Zasilacz ma wydajność 1,2 A i ładuje akumulator prądem 400 lub 800 mA. Rezerwowe źródło zasilania stanowi akumulator 12 V, najczęściej żelowy lub AGM. Nie należy go mylić z baterią litową CR2032 na płycie, która podtrzymuje zegar RTC i pamięć RAM, ale nie zasila całego systemu.
Dobierając akumulator, uwzględniam również progi pracy centrali: zgłasza ona awarię przy napięciu około 11 V (±10%), a odcina akumulator przy około 10,5 V (±10%). W stanie gotowości Integra 32 pobiera około 127 mA, a maksymalnie 234 mA; maksymalny pobór z akumulatora wynosi 160 mA. Dlatego pojemność dobieram do wymaganego czasu podtrzymania i obciążenia dodatkowymi modułami, manipulatorami oraz czujkami. Zasilacz ładuje akumulator i diagnozuje jego stan, jednak go nie zastępuje: podczas przerwy w dostawie prądu to akumulator podtrzymuje działanie systemu. Osobno kontroluję baterię CR2032. Powinna mieć około 3 V, być prawidłowo osadzona i — przy włączonym zasilaniu centrali — wymieniana mniej więcej co 5 lat, aby ograniczyć ryzyko utraty daty, czasu, danych RAM, haseł użytkowników i części historii zdarzeń.
Ciekawostka: akumulator 12 V nie jest stale ładowany napięciem 12 V — podczas ładowania jego napięcie może być wyższe, co jest normalne i nie oznacza, że centrala wymaga akumulatora o innym napięciu znamionowym.
Kompatybilne modele: Yuasa NP7-12 i CSB GP1272
Do Integry 32 pasują akumulatory Yuasa NP7-12 oraz CSB GP1272. Oba to szczelne, bezobsługowe modele AGM o napięciu 12 V i pojemności 7,2 Ah, dlatego spełniają typowe wymagania tej centrali. Sama różnica między oznaczeniami „7” i „7,2” Ah nie powinna przesądzać o wyborze. Przed zakupem sprawdź przede wszystkim wymiary, układ i szerokość konektorów oraz dopasowanie akumulatora do obudowy centrali.

Przy wyborze akumulatora zwróć uwagę na następujące kwestie:
- wymiary i dopasowanie do obudowy centrali;
- układ oraz szerokość konektorów;
- zgodność polaryzacji i napięcie 12 V;
- zalecane parametry ładowania, dostępność i świeżość egzemplarza.

W obu modelach elektrolit znajduje się w separatorach z włókna szklanego, więc akumulatory można montować w typowej pozycji wewnątrz obudowy i nie trzeba dolewać do nich wody. Podczas wymiany zachowaj zgodność polaryzacji i napięcie 12 V, a także uwzględnij parametry ładowania zalecane dla centrali. Nie zakładaj, że oba modele zapewnią taki sam czas podtrzymania — zależy on od obciążenia, stanu akumulatora i warunków pracy. Wybierając między Yuasa NP7-12 a CSB GP1272, porównaj dostępność, świeżość egzemplarzy oraz wymiary i konektory z wyjmowanym akumulatorem.
Jak obliczyć wymaganą pojemność?

Dobór pojemności akumulatora do Integry 32 zacznij od zsumowania prądu pobieranego przez centralę i podłączone urządzenia: czujki, manipulatory, moduł GSM, ekspandery oraz sygnalizatory. Następnie sprawdź pobór w trybie czuwania i podczas alarmu, ponieważ syrena, podświetlenie manipulatora czy transmisja GSM mogą go znacznie zwiększyć. Pojemność obliczysz ze wzoru: pojemność w Ah = pobór prądu w A × wymagany czas podtrzymania w godzinach. Na przykład, jeśli system pobiera średnio 0,2 A i ma działać przez 12 godzin, potrzebuje 2,4 Ah. Dodaj jednak 20–30% zapasu, a potem upewnij się, że akumulator zmieści się w obudowie i centrala będzie mogła go prawidłowo ładować.
Wymagany czas pracy zależy także od stopnia systemu: dla stopnia 1 i 2 wynosi 12 godzin, a dla stopnia 3 i 4 — 60 godzin. W tych wyższych stopniach można go skrócić do 30 godzin, jeśli system przekazuje agencji ochrony informację o zaniku zasilania. Niezależnie od wariantu uwzględnij energię potrzebną do obsługi dwóch niezależnych alarmów, nie tylko podtrzymanie czuwania. Akumulator 12 V 7 Ah może wystarczyć przy niewielkim poborze, na przykład 50–200 mA, natomiast przy module GSM, rozbudowanej sygnalizacji lub podtrzymaniu dłuższym niż 12 godzin rozważ model 12 Ah. Pamiętaj jednak, że temperatura, wiek akumulatora, spadki napięcia i ograniczony prąd ładowania centrali mogą skrócić rzeczywisty czas pracy względem obliczeń.
Wymiary i konektory baterii — co sprawdzić przed zakupem?
Przed zakupem akumulatora do centrali Integra 32 sprawdzam napięcie 12 V, pojemność i wymiary obudowy. Najczęściej stosowany model 7 Ah ma około 151 × 65 × 94 mm, a z konektorami może mieć około 100 mm wysokości. Dlatego mierzę miejsce w centrali i zostawiam kilka milimetrów luzu, aby akumulator swobodnie się zmieścił i nie naciskał na przewody ani pokrywę. Wymiary różnią się nieco między producentami, więc przed zamówieniem porównuję kartę produktu z parametrami poprzedniej baterii.
Sprawdzam również konektory: typowe akumulatory 12 V 7 Ah mają zaciski F1 o szerokości 4,8 mm, choć niektóre modele wyposażono w szersze F2 — 6,3 mm. Ponadto weryfikuję polaryzację i układ biegunów, aby podłączyć czerwony przewód do „+”, a czarny do „−” bez napinania czy przerabiania kabli. Jeśli konektory nie pasują, nie wciskam ich na siłę, ponieważ luźne lub źle dobrane połączenie może utrudniać ładowanie. Najbezpieczniej wybrać akumulator o zgodnych wymiarach, zaciskach i układzie biegunów, zamiast kierować się wyłącznie oznaczeniem „12 V 7 Ah”.
Wskazówka: przed zakupem zmierz nie tylko obudowę akumulatora, ale też przestrzeń nad zaciskami — konektory mogą zwiększyć całkowitą wysokość i utrudnić zamknięcie centrali.
Ładowanie baterii w INTEGRA 32
Ładowanie akumulatora w INTEGRA 32 stanowi ważną część zasilania awaryjnego. Centrala ma wbudowany zasilacz impulsowy o wydajności 1,2 A, który ładuje akumulator i diagnozuje jego stan. Do typowych instalacji pasuje szczelny, bezobsługowy akumulator VRLA AGM 12 V, na przykład o pojemności 7,2 Ah. Centrala zgłasza awarię akumulatora przy napięciu około 11 V (±10%) i odłącza go przy 10,5 V (±10%). Prąd ładowania można ustawić na 400 lub 800 mA, dlatego przed doborem baterii warto sprawdzić zalecenia producenta. Przykładowo MWPower MWS 7.2-12 dopuszcza maksymalny prąd 2 A i ładowanie buforowe w zakresie 13,50–13,80 V.
Najważniejsze parametry akumulatora i centrali przedstawiają się następująco:
- Prąd ładowania: 400 lub 800 mA.
- Próg zgłoszenia awarii akumulatora: około 11 V (±10%); próg odłączenia: 10,5 V (±10%).
- Pobór prądu centrali: 127 mA w trybie gotowości i maksymalnie 234 mA.
- Maksymalna wydajność zasilacza: 1,2 A.
- Przykładowy akumulator: VRLA AGM 12 V, 7,2 Ah.
Pojemność akumulatora zależy od warunków pracy. Przy 25°C i odcięciu 10,5 V wynosi 7,2 Ah przy rozładowaniu 20-godzinnym, 6,4 Ah przy 10-godzinnym i 5,9 Ah przy 5-godzinnym. W temperaturze 0°C spada do około 85% wartości, a przy –15°C — do 65%. Akumulator waży około 2 kg i ma wymiary 151 × 65 × 94 mm (100 mm z terminalami). Producent zaleca używanie pojedynczej baterii i odradza łączenie tych modeli szeregowo lub równolegle. Należy też uwzględnić pobór prądu całego systemu: centrala pobiera 127 mA w trybie gotowości i maksymalnie 234 mA, a moduły, czujki oraz urządzenia dodatkowe zwiększają obciążenie zasilacza. Jeśli łączny pobór przekroczy 1,2 A, trzeba zastosować dodatkowy zasilacz buforowy, na przykład APS-412. Sam akumulator 7,2 Ah nie zwiększy wydajności zasilacza.
Montaż i eksploatacja baterii
Montując akumulator w centrali Satel INTEGRA 32, najpierw sprawdzam jego zgodność. Zwykle wybieram szczelny, bezobsługowy akumulator VRLA AGM o napięciu 12 V i pojemności 7–7,2 Ah, na przykład MWPower MWS 7.2-12. Obudowa OPU-3 P mieści akumulator 12 V o pojemności 7 lub 17 Ah, jednak przed instalacją większego modelu upewniam się, że zmieści się on wraz z pozostałymi modułami i że bilans zasilania pozostanie prawidłowy. Płytę centrali zasila transformator 40 VA, a wbudowany zasilacz zapewnia wydajność 1,2 A i ładuje akumulator prądem 400 lub 800 mA. Podłączam przewody zgodnie z polaryzacją, po czym montuję całość w suchym, wentylowanym miejscu, w temperaturze od -10 do +55°C. Ponadto nie przekraczam łącznego obciążenia 1,2 A przez urządzenia systemu; jeśli pobierają więcej prądu, dokładam zasilacz buforowy, na przykład APS-412.
Podczas eksploatacji pilnuję, by napięcie ładowania buforowego akumulatora MWS wynosiło 13,50–13,80 V, a prąd ładowania nie przekraczał 2 A. Gdy napięcie spada do około 11 V, centrala zgłasza awarię akumulatora, natomiast przy około 10,5 V odłącza go. Dlatego po alarmie lub zaniku zasilania sieciowego sprawdzam stan układu i regularnie testuję podtrzymanie. Pojemność modelu 7,2 Ah zależy od warunków: przy 25°C i odcięciu przy 10,5 V wynosi 7,2 Ah dla rozładowania 20-godzinnego, 6,4 Ah dla 10-godzinnego i 5,9 Ah dla 5-godzinnego. W temperaturze 0°C spada do około 85%, a przy -15°C — do 65% wartości nominalnej. Akumulator waży około 2 kg, ma wymiary 151 × 65 × 94 mm i zaciski Faston 187. Ponieważ przeznaczono go do pracy buforowej, a nie cyklicznej, nie łączę go szeregowo ani równolegle z innymi akumulatorami. Gdy się zużyje lub wyraźnie straci pojemność, wymieniam go na nowy.
Wskazówka: Po wymianie akumulatora sprawdź w centrali, czy zniknął komunikat o awarii, a następnie wykonaj test podtrzymania — sam pomiar napięcia nie potwierdza, że bateria zachowała odpowiednią pojemność.
Źródła:
- https://rocket.satel.pl/pl/produktid/15
- https://www.yuasa.com/en-se/datasheet/index/download/?sku=NP7-12%2F187%2FNF%2FBox
- https://csb-battery.com/wp-content/uploads/2024/07/CSB-Datasheet-GP1272-%E2%80%93-053124.pdf
- https://www.satel.pl/archiwum/integra_i_05.05.pdf
- https://alarmserwis.pl/instrukcje/satel-integra-32-instrukcja-instalatora.pdf
- https://swiatbaterii.pl/akumulatory-zelowe-agm/1593-519-greencell-akumulator-do-satel-integra-64.html
- https://zabezpieczeniapoznan.pl/akumulator-mwl-12v-20ah-10-12-lat-p-4272.html
- https://janexint.com.pl/pl/produkt/akumulator-kwasowo-olowiowy-agm-zelowy-12v-7ah-securbox-ts-12-7-aa-59677.html
- https://www.napad.pl/produkty-781-6969-akumulator-csb-9ah-12v-hr1234w
- https://janexint.com.pl/pl/produkt/akumulator-kwasowo-olowiowy-agm-zelowy-12v-18ah-securbox-ts-12-18-ac-59678.html











