Gdy jeżdżę głównie po mieście, pełna hybryda zwykle pali mniej niż porównywalny samochód benzynowy. Podczas ruszania i jazdy w korku często korzysta z silnika elektrycznego, a przy hamowaniu odzyskuje część energii. Toyota Yaris Hybrid o mocy 116 KM ma oficjalne spalanie 3,8–4,1 l/100 km, choć w praktyce wynik zależy od temperatury, długości trasy i stylu jazdy. Dla porównania benzynowa Skoda Fabia 1.0 MPI deklaruje 5,1 l/100 km w cyklu WLTP, a Fiat Pandina mild hybrid — 5,0 l/100 km. Warto jednak pamiętać, że łagodna hybryda tylko wspomaga silnik spalinowy, dlatego oszczędza paliwo mniej skutecznie niż pełna.
Hybryda najlepiej sprawdza się tam, gdzie samochód często zwalnia i rusza. Przed zakupem warto jednak porównać nie tylko spalanie, ale też całkowite koszty użytkowania.
Hybryda zyskuje najwięcej na krótkich, zatłoczonych trasach, gdzie samochód często zwalnia i rusza, a silnik benzynowy pracuje nieefektywnie. Nie zawsze jednak zużyje mniej paliwa: zimny silnik, ogrzewanie kabiny, gwałtowne przyspieszanie i długie postoje zwiększają spalanie w obu autach. Jeśli temat cię interesuje, sprawdź porady dotyczące wypinania filtra paliwa w Seicento. Na trasie ze stałą prędkością różnica zwykle maleje, a podczas szybkiej jazdy autostradą hybryda może nie być oszczędniejsza od benzyny. Z kolei hybryda plug-in potrafi przejechać około 50 km na prądzie, ale jej niskie deklarowane spalanie ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy regularnie ładuję baterię.
Około 1200 zł oszczędności rocznie — kiedy korki przemawiają za hybrydą?
Warto przeliczyć różnicę w spalaniu na złotówki. Przy cenie benzyny 5,69 zł za litr przejechanie 100 km przy spalaniu 5,5 l kosztuje około 31 zł, a przy 4 l — niespełna 23 zł. Daje to około 1200 zł oszczędności rocznie przy przebiegu 15 tys. km — o ile uda się utrzymać takie wyniki w praktyce. Trzeba jednak uwzględnić cenę zakupu: Toyota Yaris Hybrid kosztuje katalogowo około 101 400 zł, a promocyjnie od 89 400 zł; Skoda Fabia 1.0 MPI — około 66 700 zł. Dlatego porównuję nie tylko spalanie, lecz także ceny aut, koszty serwisu i ubezpieczenia oraz przewidywaną wartość przy odsprzedaży.
Jeśli codziennie stoję w korkach i planuję długo użytkować samochód, pełna hybryda zwykle okaże się oszczędniejsza w mieście. Jak już zgłębiasz temat to Sprawdź realne spalanie Opla Corsy 1.2 w mieście i trasie. Natomiast przy spokojnej jeździe, niewielkim przebiegu lub trasach poza zatłoczonym centrum tańsza w całym okresie użytkowania może być prosta benzyna, mimo nieco wyższego spalania. Niezależnie od napędu dbam o prawidłowe ciśnienie w oponach, usuwam zbędny bagaż i przyspieszam płynnie. Niedopompowane koła mogą zwiększyć zużycie paliwa o 3–4%, a dodatkowe 25 kg — o około 1%. Ostatecznie na rachunek przy dystrybutorze wpływają więc zarówno technologia, jak i codzienne nawyki.
| Obszar porównania | Hybryda | Benzyna | Znaczenie dla kierowcy |
|---|---|---|---|
| Przykładowy samochód | Toyota Yaris Hybrid, pełna hybryda, 116 KM | Skoda Fabia 1.0 MPI, benzyna, 80 KM | Porównanie przykładowych aut miejskich segmentu B; wyniki zależą od modelu, wersji, wyposażenia i stylu jazdy. |
| Cena zakupu nowego auta | 101 400 zł; cena promocyjna od 89 400 zł | 66 700 zł | Różnica względem ceny katalogowej Fabii: 34 700 zł; względem promocyjnej ceny Yarisa: 22 700 zł. |
| Moc silnika | 116 KM; dostępna jest też wersja 130 KM | 80 KM | Większa moc nie przesądza o niższym koszcie jazdy; wpływają na niego także masa, aerodynamika i warunki eksploatacji. |
| Deklarowane zużycie paliwa (WLTP) | 3,8–4,1 l/100 km | 5,1 l/100 km | Wartości WLTP są wynikiem standaryzowanego testu; rzeczywiste spalanie zależy m.in. od temperatury, prędkości, obciążenia i trasy. |
| Przykładowa cena Pb95 | 6,57 zł/l | Wartość przyjęta do poniższych wyliczeń kosztu paliwa; zmiana ceny paliwa proporcjonalnie zmienia rachunek. | |
| Koszt paliwa na 100 km według WLTP | 24,97–26,94 zł | 33,51 zł | Obliczenie: zużycie WLTP × 6,57 zł/l; różnica na korzyść hybrydy wynosi ok. 6,57–8,54 zł/100 km. |
| Koszt paliwa na 1 km według WLTP | 0,250–0,269 zł/km | 0,335 zł/km | To koszt samego paliwa, bez ubezpieczenia, serwisu, opon, utraty wartości i finansowania. |
| Koszt paliwa na 15 000 km według WLTP | 3 746–4 040 zł/rok | 5 029 zł/rok | Przy podanych założeniach hybryda zużywa rocznie o ok. 989–1 283 zł mniej na paliwo. |
| Przykładowe roczne zużycie paliwa przy 15 000 km | 570–615 l | 765 l | Wyliczenie na podstawie deklarowanego spalania WLTP; w praktyce wynik może być wyższy lub niższy. |
| Szacunkowy roczny koszt eksploatacji z przykładowego zestawienia | Ok. 5 000 zł | Ok. 6 200 zł | Szacunki obejmują paliwo przy 15 000 km/rok, OC i jedną wizytę serwisową; nie są pełnym kosztem posiadania ani gwarantowaną ofertą. |
| OC – przykład z zestawienia | Ok. 702 zł/rok | Ok. 653 zł/rok | Składka zależy od kierowcy, miejsca zamieszkania, historii szkód i parametrów pojazdu; przykładowa różnica wynosi 49 zł. |
| OC + AC – przykład z zestawienia | Ok. 1 852 zł/rok | Ok. 1 217 zł/rok | Przykładowe kalkulacje dla konkretnych profili i aut; nie należy traktować ich jako uniwersalnych stawek rynkowych. |
| Przykładowe ceny wybranych czynności serwisowych | Olej silnikowy z filtrem od 418 zł; przednie klocki hamulcowe od 383 zł; dezynfekcja klimatyzacji z filtrem od 270 zł | Przegląd w pakiecie ok. 600 zł za wizytę; poza pakietem ok. 500–1 500 zł | Ceny zależą od serwisu, zakresu prac, części i modelu. W obu napędach występuje silnik spalinowy i konieczność jego okresowej obsługi. |
| Emisja CO₂ według danych producenta | 87–92 g/km | 116 g/km | Wartości homologacyjne; rzeczywista emisja zależy od zużycia paliwa i warunków jazdy. |
| Napęd i ładowanie | Pełna hybryda samodoładowująca; nie wymaga podłączania do gniazdka | Silnik benzynowy; tankowanie na stacji | W pełnej hybrydzie akumulator jest ładowany m.in. podczas hamowania i pracy silnika. Nie należy mylić jej z hybrydą plug-in wymagającą regularnego ładowania zewnętrznego. |
| Jazda miejska i korki | Zwykle korzystne warunki: częste ruszanie i hamowanie pozwalają odzyskiwać część energii, a napęd może okresowo poruszać auto elektrycznie. | Większe zużycie może wynikać z częstego ruszania, postoju i pracy niedogrzanego silnika. | Korzyść hybrydy jest zazwyczaj najbardziej widoczna w ruchu miejskim i podmiejskim; zależy od konkretnego układu oraz temperatury. |
| Jazda pozamiejska i autostradowa | Przy stałej, wysokiej prędkości przewaga nad benzyną może maleć; przykładowe zużycie Yarisa zależy od obciążenia i tempa jazdy. | Praktyczny wybór na długie trasy: tankowanie jest szybkie, a zasięg zależy głównie od pojemności zbiornika i spalania. | Na autostradzie o spalaniu obu aut silnie decydują prędkość, opór powietrza, bagażnik dachowy i obciążenie. |
| Wrażliwość spalania na prędkość | Wysoka przy szybkiej jeździe; rosnący opór powietrza zwiększa zapotrzebowanie na energię | Różnica między jazdą z prędkością 120 a 140 km/h może być istotna. W jednym z przytoczonych szacunków jazda z prędkością 120 km/h zamiast 140 km/h pozwala zaoszczędzić ok. 1 l/100 km, a podróż wydłuża się o ok. 10 minut na 100 km. | |
| Przykładowy wpływ niskiego ciśnienia w oponach | O ok. 3–4% większe zużycie paliwa przy ciśnieniu niższym o 20% | Sprawdzaj ciśnienie regularnie i przed podróżą z obciążeniem ustaw wartości zalecane przez producenta; kontroluj je na zimnych oponach. | |
| Przykładowy wpływ dodatkowej masy | Dodatkowe 25 kg może zwiększyć zużycie o ok. 1%; dodatkowe 100 kg może podnieść spalanie o ok. 0,5 l/100 km | Warto usunąć zbędne przedmioty z auta i nie wozić nieużywanego bagażnika dachowego. | |
| Wpływ bagażnika dachowego | Może zwiększyć zużycie paliwa nawet o kilkanaście procent; przy boksie lub bagażniku rowerowym szacunki sięgają 1–2 l/100 km albo ok. 20%, zależnie od prędkości i konstrukcji | Po zdjęciu boksu lub uchwytu warto zdemontować także nieużywane belki dachowe. | |
| Hamowanie i odzyskiwanie energii | Płynne zwalnianie pozwala odzyskać część energii; skuteczność zależy od układu hybrydowego i warunków. | Przewidywanie sytuacji i hamowanie silnikiem ograniczają niepotrzebne przyspieszanie oraz zużycie hamulców. | Utrzymuj odstęp, obserwuj drogę z wyprzedzeniem i unikaj gwałtownego przyspieszania oraz hamowania. |
| Najważniejsze czynności ograniczające spalanie | Jedź płynnie; hamuj łagodnie, by umożliwić rekuperację; unikaj gwałtownego przyspieszania; korzystaj z trybu Eco, jeśli jest dostępny. | Jedź płynnie; dobieraj bieg i obroty do warunków; korzystaj z działającego systemu start-stop; unikaj długiej jazdy na niedogrzanym silniku. | W obu napędach kontroluj ciśnienie opon, stan filtra powietrza, geometrię kół i masę przewożonych rzeczy. Łącz krótkie przejazdy w jedną trasę, gdy to możliwe. |
| Próg opłacalności wyższej ceny zakupu | Przy różnicy ceny 22 700–34 700 zł i oszczędności paliwa ok. 989–1 283 zł rocznie prosty zwrot samej różnicy z paliwa wynosi orientacyjnie ok. 18–35 lat. | To uproszczone obliczenie zakłada niezmienne ceny, spalanie i przebieg 15 000 km rocznie; nie uwzględnia rabatów, wartości rezydualnej, finansowania, ubezpieczenia ani różnic serwisowych. Rzeczywisty wynik może być inny. | |
| Kiedy częściej przemawia za nią dany napęd? | Dużo jazdy miejskiej i podmiejskiej, częste korki, dłuższy roczny przebieg i zamiar ograniczenia zużycia paliwa w mieście. | Niższa cena zakupu, przewaga długich tras ze stałą prędkością, prostota wyboru i chęć ograniczenia początkowego wydatku. | Porównuj konkretne wersje aut i licz całkowity koszt użytkowania dla własnego przebiegu, tras, cen paliwa, ubezpieczenia i warunków serwisowania. |
Koszt zakupu i utrzymania: jak wypadają oba napędy?
Porównując napęd spalinowy z elektrycznym, najpierw sprawdzam cenę zakupu. Elektryk zwykle kosztuje na starcie o kilkanaście tysięcy złotych więcej, ale pozwala uniknąć wizyt na stacji paliw. Jeśli ładuję go w domu, przejechanie 100 km może kosztować około 17–20 zł. Dla porównania benzynowy Hyundai i20, który spala średnio 5,5 l/100 km, zużywa na ten sam dystans paliwo za blisko 32 zł. Z kolei korzystanie głównie z publicznych ładowarek może podnieść koszt energii do około 32–45 zł na 100 km, przez co przewaga elektryka wyraźnie maleje.
Na co dzień elektryk wymaga mniej regularnych czynności serwisowych: nie wymieniam w nim oleju silnikowego, filtra paliwa ani paska rozrządu. Spalinówkę łatwiej zatankować w trasie, jednak jej serwis obejmuje więcej płynów, filtrów i części eksploatacyjnych. Nie oznacza to, że elektryk nie generuje kosztów — trzeba uwzględnić choćby serwis układu chłodzenia baterii, a po wielu latach także ryzyko kosztownej naprawy akumulatora. Do porównania dodaję ubezpieczenie: OC elektryka bywa tańsze, natomiast za AC mogę zapłacić więcej ze względu na wyższą wartość auta i koszt napraw.
Domowe ładowanie i krótkie trasy mogą mocno odciążyć portfel
Przy wyborze napędu biorę pod uwagę kilka najważniejszych kosztów i warunków użytkowania:
- cenę zakupu samochodu;
- koszt ładowania w domu lub na publicznych stacjach albo wydatki na paliwo;
- częstotliwość i zakres serwisu;
- koszty ubezpieczenia OC i AC;
- dostęp do ładowania oraz długość i rodzaj codziennych tras.
Różnicę w kosztach najlepiej widać przy dużym przebiegu. Gdy jeżdżę głównie po mieście i mogę ładować auto nocą we własnym garażu, elektryk pomaga mi ograniczyć wydatki na energię i serwis. Przy publicznym ładowaniu, zwłaszcza szybkim DC, oszczędności mogą jednak zmaleć, a długie trasy wymagają dodatkowego planowania. Spalinówka daje większą swobodę podróży i pozwala szybko zatankować, ale wiąże się z kosztami paliwa oraz częstszym serwisem. Niezależnie od napędu mogę też obniżyć wydatki, jeżdżąc płynnie, dbając o właściwe ciśnienie w oponach i zdejmując nieużywany bagażnik dachowy.

Nie rozstrzygam więc, który wariant jest tańszy, wyłącznie na podstawie ceny w salonie. Porównuję całkowity koszt posiadania: zakup, energię lub paliwo, serwis, OC i AC oraz przewidywaną wartość auta przy odsprzedaży. Elektryk wypada korzystniej, gdy mam dostęp do niedrogiego ładowania i większość tras pokonuję lokalnie. Z kolei auto spalinowe częściej wybieram, jeśli regularnie jeżdżę daleko albo nie mam gdzie podłączyć samochodu. Dlatego własne dane o trasach mówią mi więcej niż sama obietnica niskiego spalania czy taniego ładowania.
Ciekawostka: hybryda może ograniczyć zużycie paliwa szczególnie w mieście, gdzie częste hamowanie pozwala odzyskiwać energię — jej opłacalność zależy jednak od tego, czy oszczędności na paliwie zrównoważą wyższą cenę zakupu.
Jazda w trasie: kiedy benzyna okazuje się praktyczniejsza?
Gdy ruszam w trasę, nie wybieram napędu wyłącznie na podstawie katalogowego spalania. Biorę pod uwagę także zasięg, tempo podróży, dostępność stacji i koszt postoju, a ponadto zastanawiam się, czy chcę planować ładowanie. Benzyna nadal okazuje się praktyczna: tankuję ją w kilka minut, a stacje znajdę zarówno przy autostradzie, jak i w mniejszych miejscowościach. Dlatego na długim dystansie wygoda może być ważniejsza niż najniższy koszt przejechania kilometra.
Przy średniej cenie benzyny 95 wynoszącej 5,69 zł za litr i spalaniu 5,5 l/100 km — jak w przykładzie miejskiego Hyundaia i20 — przejazd 100 km kosztuje około 31,30 zł. Z kolei za 500 km zapłacę za paliwo mniej więcej 157 zł, a za 1000 km około 313 zł. Kwoty te nie uwzględniają różnic w stylu jazdy ani cenach na stacjach. Dla porównania, domowe ładowanie elektryka zużywającego 18 kWh/100 km może kosztować około 17–20 zł na każde 100 km. Jednak na publicznej ładowarce AC wydatek może wzrosnąć do około 32–45 zł, więc oszczędność zależy od miejsca uzupełniania energii.

Podczas podróży nie zawsze chcę dopasowywać przerwy do ładowarek, sprawdzać dostępność stanowisk i pilnować poziomu baterii. Zamiast tego mogę zjechać benzynowym autem na najbliższą stację, zatankować i jechać dalej. To szczególnie przydatne, gdy podróżuję przez słabiej zurbanizowany region, jadę z rodziną albo mam napięty plan. Elektryk może być bardzo tani w eksploatacji, zwłaszcza gdy ładuję go w domu, ale na długiej trasie koszty zależą od jej przebiegu, pogody, prędkości i rozmieszczenia szybkich ładowarek.
Setki kilometrów bez planowania postoju — benzyna daje wolność w trasie
Tę swobodę najbardziej doceniam na autostradzie oraz wtedy, gdy zmieniam plany w ostatniej chwili. Samochodem benzynowym nie muszę zatrzymywać się na kilkadziesiąt minut, a po zatankowaniu mogę zwykle przejechać setki kilometrów, zanim znów pomyślę o paliwie. Dla porównania, hybryda plug-in, taka jak Ford Kuga, pokonuje około 50 km na energii z akumulatora o pojemności 14,4 kWh, którego ładowanie z gniazdka 230 V trwa mniej więcej 3–4 godziny. Gdy bateria się rozładuje, napęd przejmuje silnik benzynowy. Poza miastem Kuga może zużywać około 5 l/100 km, ale przy autostradowych 140 km/h spalanie może wzrosnąć do około 9 l/100 km. To pokazuje, jak mocno tempo podróży wpływa na zużycie paliwa.
Benzyna nie zawsze oznacza jednak najniższe koszty. W lutym 2026 r. litr Pb95 kosztował średnio 5,69 zł, a LPG około 2,71 zł. Dlatego fabryczne instalacje gazowe mogą znacznie ograniczyć wydatki: Dacia Sandero Eco-G 120 deklaruje spalanie 6,8 l/100 km na LPG, zaś Renault Clio Eco-G 120 — około 6,5–6,6 l/100 km. Clio ma dwa zbiorniki o łącznej pojemności 89 l i deklarowany zasięg do 1450 km. LPG wymaga jednak osobnych tankowań, a w niektórych warunkach wygodniej korzystać z benzyny. Jeśli więc jeżdżę głównie na długich trasach i stawiam na prostotę, klasyczny silnik benzynowy nadal ma mocne argumenty.
Oszczędną jazdą mogę obniżyć rachunek bez zmiany samochodu. Zamiast gwałtownie przyspieszać i hamować w ostatniej chwili, utrzymuję płynne tempo, obserwuję drogę z wyprzedzeniem i zdejmuję nogę z gazu przed korkiem. Ponadto ograniczenie prędkości na autostradzie ze 140 do 120 km/h może zmniejszyć spalanie o około 1 l/100 km, choć każde 100 km przejadę wtedy mniej więcej 10 minut dłużej. Warto też zdjąć nieużywane belki dachowe: bagażnik bazowy może zwiększyć spalanie nawet o kilkanaście procent, a box lub uchwyty rowerowe — w sprzyjających warunkach o około 20 procent. Przed wyjazdem sprawdzam ciśnienie w oponach, usuwam zbędne rzeczy z bagażnika i wybieram stację poza autostradą. Paliwo bywa tam tańsze o kilkadziesiąt groszy, a czasem nawet o ponad złotówkę na litrze.
Przy wyborze auta na trasę uwzględniam nie tylko spalanie, lecz także pełny koszt posiadania: cenę zakupu, serwis, ubezpieczenie i wartość przy odsprzedaży. Prosty silnik benzynowy, taki jak wolnossące 1.0 MPI w Skodzie Fabii, może być atrakcyjny dzięki nieskomplikowanej konstrukcji, łatwemu dostępowi do części i katalogowemu spalaniu około 5,1 l/100 km. Z kolei hybryda oszczędza paliwo w mieście i odzyskuje energię podczas hamowania, ale na szybkiej trasie jej przewaga może być mniejsza. Wybieram benzynę, gdy najbardziej liczą się dla mnie łatwe tankowanie, przewidywalny zasięg i możliwość dalszej jazdy bez planowania postoju. Nie zawsze jest to najtańszy wariant, ale często najlepiej pasuje do samej podróży.
Styl jazdy i serwis: jak ograniczyć spalanie w hybrydzie i benzynie?
Aby ograniczyć spalanie, zaczynam od prawej stopy: ruszam łagodnie, przewiduję sytuację na drodze i zachowuję odstęp, zamiast często przyspieszać i hamować. W aucie benzynowym zmieniam biegi, zanim silnik osiągnie wysokie obroty, a podczas zwalniania hamuję silnikiem. Na autostradzie wybieram spokojniejsze tempo — jazda z prędkością 120 km/h zamiast 140 km/h może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o około litr na 100 km, choć wydłuży podróż. Więcej informacji znajdziesz w tym wpisie. W korku zostawiam włączony sprawny system start-stop, a jeśli auto ma tryb Eco, również z niego korzystam.
Hybrydą także jeżdżę płynnie, ale szczególnie dbam o łagodne hamowanie: układ odzyskuje wtedy energię i przekazuje ją do akumulatora, który później może wspierać napęd. W pełnej hybrydzie korzyści najbardziej odczuwam w mieście, gdzie częste zwalnianie i ruszanie sprzyja jeździe na prądzie. Z kolei hybryda plug-in ma największy sens, gdy regularnie ładuję ją w domu. Zasięg elektryczny około 50 km może wystarczyć na codzienne dojazdy; Ford Kuga PHEV pokonuje taki dystans przy spokojnej jeździe. Po rozładowaniu baterii spalanie zależy od trasy: w tym SUV-ie wynosi około 5 l/100 km w mieście i na zwykłych drogach, natomiast przy 140 km/h może wzrosnąć do około 9 l/100 km.
Ciśnienie w oponach i zbędny bagaż mogą podnieść spalanie
Przed dłuższą trasą sprawdzam ciśnienie w oponach zgodnie z zaleceniami producenta, a przy pełnym obciążeniu ustawiam wartość odpowiednią do takich warunków. Zbyt miękkie koła zwiększają opory toczenia: spadek ciśnienia z 2,2 do 1,6 bara może podnieść spalanie o około 4%. W cieplejszych porach roku kontroluję ogumienie raz w miesiącu, a zimą robię to częściej, ponieważ spadek temperatury o 10°C obniża ciśnienie mniej więcej o 0,07–0,14 bara. Ponadto wymieniam filtr powietrza i świece zapłonowe, a co dwa lata zlecam kontrolę geometrii zawieszenia. Zaniedbane świece szczególnie szkodzą autom z LPG: mogą pogorszyć pracę silnika i zwiększyć zużycie paliwa.
Przed wyjazdem opróżniam bagażnik ze zbędnych rzeczy oraz zdejmuję nieużywany boks i belki dachowe. Dodatkowe 100 kg może zwiększyć spalanie o około 0,5 l/100 km, a sam bagażnik dachowy — nawet o kilkanaście procent. W mieście łączę kilka spraw w jedną trasę, ponieważ zimny silnik i krótkie przejazdy utrudniają oszczędną jazdę. Z kolei na szybkiej drodze zamykam okna, obserwuję sytuację daleko przed sobą i utrzymuję równe tempo. Klimatyzację ustawiam rozsądnie: dbam o komfort, ale nie muszę nadmiernie chłodzić kabiny.
Ciekawostka: na krótkich trasach zimą zarówno benzyniak, jak i hybryda mogą zużywać więcej paliwa, bo silnik częściej pracuje na zimno; w hybrydzie dodatkowo ogrzewanie kabiny może ograniczać jazdę na prądzie.
FAQ - Najczęstsze pytania
Kiedy pełna hybryda zużywa mniej paliwa niż samochód benzynowy?Najczęściej w mieście i korkach, gdzie częste ruszanie i hamowanie pozwala odzyskiwać część energii, a auto może okresowo korzystać z silnika elektrycznego. Na autostradzie, przy stałej i wysokiej prędkości, przewaga hybrydy zwykle maleje.
Jakie jest deklarowane spalanie Toyoty Yaris Hybrid i benzynowej Skody Fabii 1.0 MPI?Toyota Yaris Hybrid deklaruje 3,8–4,1 l/100 km w cyklu WLTP, a Skoda Fabia 1.0 MPI — 5,1 l/100 km. Rzeczywiste zużycie zależy m.in. od temperatury, trasy, prędkości i stylu jazdy.
Ile można zaoszczędzić na paliwie, przejeżdżając hybrydą 15 000 km rocznie?Przy założeniach z artykułu koszt paliwa dla hybrydy wynosi około 3746–4040 zł rocznie, a dla benzynowej Fabii około 5029 zł. To różnica rzędu 989–1283 zł, ale wyliczenie opiera się na spalaniu WLTP i cenie Pb95 wynoszącej 6,57 zł za litr.
Kiedy benzyna może być tańsza w całym okresie użytkowania niż hybryda?Gdy kierowca jeździ niewiele, głównie poza zatłoczonym miastem albo chce ograniczyć początkowy wydatek. Hybryda może kosztować więcej przy zakupie, dlatego warto uwzględnić również serwis, ubezpieczenie, przebieg i przewidywaną wartość auta przy odsprzedaży.
Jak ograniczyć spalanie niezależnie od rodzaju napędu?Warto jeździć płynnie, utrzymywać zalecane ciśnienie w oponach, usuwać zbędny bagaż i zdejmować nieużywany bagażnik dachowy. Znaczenie ma także spokojniejsza prędkość na trasie oraz unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania.










